GEPARD FINANCE na Firmy.cz english slovensky česky

Článek

Co je to scoring a bonita?

Co je to scoring a bonita?Vyřizování hypotéky začíná nejčastěji zjištěním bonity klienta a tak zvaným scoringem. Že jsou to pro Vás cizí pojmy? Přečtěte si náš článek, ve kterém Vám vše vysvětlíme.

Vyřizování hypotéky začíná nejčastěji zjištěním bonity klienta a tak zvaným scoringem.

Bonita je zhodnocení klienta bankou, zda bude v budoucnu schopen řádně a včas splácet své závazky. Neznamená to tedy, že si banka prověří vaše příjmy, ale začne vás posuzovat z více hledisek. Každá banka při stanovení bonity přihlíží k různým kritériím. Nejčastěji je to počet členů domácnosti, počet dětí, váš věk, celkové příjmy a výdaje celé domácnosti. Banku obzvláště zajímají veškeré půjčky, úvěry, leasingy, kreditní karty, kontokorentní úvěry. Hodně bank klade důraz na vaše vzdělání, v jaké lokalitě pracujete a kde si kupujete nemovitost. Všechny údaje vyplňujete do žádosti, kterou podepisujete a prohlašujete, že údaje jsou pravdivé. Pokud uvedete údaje nepravdivé, vystavujte se trestnímu stíhání za úvěrový podvod.

V žádosti vždy bance dáváte souhlas se zpracováním vašich osobních údajů a s tím, že může nahlížet do bankovního registru, leasingového registru a do registru splátkových společností

Jestliže tedy vyplníte žádost a banka přistoupí k tak zvanému scoringu. Prověří  vaše registry, jestli všechny dříve poskytnuté úvěry, leasingy a další závazky jste spláceli a splácíte řádně a včas. V případě, že tomu tak je vyhodnotí i další kritéria, o kterých klient často ani netuší, že je banka posuzuje. Sem třeba patří i to, jak často klient mění zaměstnání, v jakém oboru pracuje, v jakém kraji pracuje, zda jeho zaměstnavatel nemá nějaké problémy. Banky parametry výpočtu scoringu nezveřejňují a průběžně je mění podle toho, jak se jim mění portfolio rizikových úvěrů. Takže se může stát, že jednou zažádáte a scoring bude v pořádku. Za půl roku budete žádat znova a hypotéku třeba už nedostanete nebo v nižší výši než jste původně čekali. Přitom z vašeho pohledu se nic nezměnilo.

Pokud se setkáte s poradci, kteří vám při první schůzce tvrdí, že scoringem určitě projdete, nemusí mít pravdu. Závazný výsledek scoringu je až po podání žádosti v bance. Tento scoring je zdarma a klienta k ničemu nezavazuje.

V případě, že v první bance scoringem neprojdete, dobrý poradce zpravidla zjistí důvod a pokud je řešení, najde vám ho. Pokud řešení není, ušetří vám čas a další náklady, abyste nemuseli obíhat jednotlivé banky, protože by to bylo zcela zbytečné.

Autor článku: Ing. Otomar Gottstein


Dále by Vás mohlo zajímat...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace