GOFIN na Firmy.cz

Článek

Na co si dát pozor u rizikového pojištění k hypotéce

Na co si dát pozor u rizikového pojištění k hypotéceRizikové pojištění k hypotéce (PPI – Payment Protection Insurance) nabízí jako doplňkovou službu všechny banky. Pokud se rozhodnete tuto doplňkovou službu k hypotéce od banky využít, většinou vám za to nabídne slevu na úrokové sazbě.

Co je to PPI?

Rizikové pojištění k hypotéce (PPI) je pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr i v nenadálých životních situacích. Většinou je toto pojištění nabízeno v několika variantách, které jsou rozděleny podle míry závažnosti nenadálé životní situace. Existují čtyři základní situace, na které lze sjednat pojištění: smrt, invalidita, pracovní neschopnost a ztráta zaměstnání.

Vyplatí se uzavření PPI?

Nelze jednoznačně říct, zda se uzavření rizikového pojištění k hypotéce vyplatí nebo nevyplatí. Ideálním stavem je, pokud během doby splácení hypotečního úvěru nedojde k události, která by pojištění vyžadovala. Protože ale do budoucnosti nevidíme, nemůžeme prohlásit, že rizikové pojištění hypotečního úvěru nepotřebujeme. Odlišnosti v pojistných podmínkách jednotlivých bank komplikují porovnání jednotlivých nabídek tohoto pojištění. Je proto dosti složité říci, kde je toto pojištění výhodnější.

Na co si dát u PPI pozor

Pokud se rizikové pojištění k hypotéce rozhodnete uzavřít, měli byste si vždy velmi pečlivě přečíst smluvní podmínky takového pojištění. Před podpisem smlouvy byste měli vědět, na co se pojištění vztahuje a na co už ne.

Chcete-li si sjednat pojištění pracovní neschopnosti, měli byste vědět, jak dlouho musí tato pracovní neschopnost trvat, abyste mohli čerpat pojistné krytí.

Pojištění před ztrátou zaměstnání vás ochrání před nezaviněnou a nedobrovolnou ztrátou zaměstnání, ale nikoliv před ztrátou zaměstnání, kterou jste způsobili porušením povinností vyplývajících z právních předpisů.

Dobrý hypoteční makléř se v pojistných smlouvách umí orientovat, doporučí vám nejvhodnější pojištění a žádost o hypotéku vyřeší s bankou za vás.

Autor: Ing. Marie Nedomová


Dále by Vás mohlo zajímat...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace