GOFIN na Firmy.cz

Článek

Uznají banky příjmy z mateřské a rodičovské dovolené k hypotéce?

Uznají banky příjmy z mateřské a rodičovské dovolené k hypotéce?Pokud jste si mysleli, že vám každá banka uzná veškerý váš finanční příjem při žádosti o hypoteční úvěr, jste na omylu. Jak je tomu s příjmy z mateřské a rodičovské dovolené? Pomohou Vám tyto příjmy k získání hypotéky?

Vysvětlení pojmů

Žena v souvislosti s péčí o malé dítě může dostávat dva druhy příjmů, které lidem často splývají. Jedná se o peněžitou pomoc v mateřství (mateřská dovolená) a rodičovský příspěvek (rodičovská dovolená). Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají ty ženy, které se účastní na platbě nemocenského pojištění, ne všechny ženy tedy mateřskou pobírají. Ženy, které šly na mateřskou dovolenou ze zaměstnání, tuto dávku pobírat budou, jinak je tomu u žen samostatně výdělečně činných. Ženy samostatně výdělečně činné tuto podporu pobírají pouze tehdy, pokud se samy dobrovolně účastnily na platbě nemocenského pojištění a to za přesně daných podmínek.

Rodičovský příspěvek začne žena pobírat po ukončení výplaty peněžité pomoci v mateřství. Pokud žena neměla na příspěvek v mateřství nárok, pobírá rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte.

Co banky uznávají

Tak jako se od sebe liší tyto druhy příspěvků, tak se liší i přístup bank k těmto příjmům. Příspěvek z mateřské dovolené neuznává žádná banka v plné výši. Důvod, proč tento příspěvek banky neuznávají v plné výši nebo ho dokonce neuznávají vůbec, je poměrně prostý. Je tomu tak z důvodu krátké doby vyplácení tohoto příspěvku.

Jinak je tomu ale u rodičovského příspěvku, ten většina bank uznává v plné výši. Výjimečně může být rodičovský příspěvek limitován maximální uznatelnou částkou.

Každou žádost o hypoteční úvěr posuzují banky individuálně. Jakou částku a ve které bance tyto příjmy uznávají, ví každý dobrý hypoteční makléř, který žádost o hypotéku vyřeší rád za vás. Neváhejte se proto na něj obrátit.

Autor: Ing. Marie Nedomová


Dále by Vás mohlo zajímat...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace