GOFIN na Firmy.cz

Článek

Co by cizinci měli vědět o hypotéce

Co by cizinci měli vědět o hypotéceJste cizinec a chcete si vzít v České republice hypotéku na bydlení? Pak jistě přemýšlíte nad otázkou, jaké podmínky musíte splňovat, abyste hypotéku mohli získat. Následující článek vám pomůže zorientovat se v této složité problematice.

Druh legálního pobytu

Než půjde cizinec do banky žádat o hypotéku, měl by znát odpověď na otázku, zda je pro banku důležité, jaký druh legálního pobytu v České republice cizinec má. Odpověď na tuto otázku vás asi nepřekvapí, ano, banku velmi zajímá, jaký druh pobytu u nás cizinec získal. Podle toho, do jaké kategorie legálního pobytu spadá, je také ovlivněna i šance na získání hypotéky. Občané EU v České republice mohou získat přechodný nebo trvalý pobyt. U občanů třetích zemí se pobyt v ČR rozlišuje na krátkodobý, dlouhodobý nebo trvalý. Obecně platí, že větší šanci na získání hypotéky má cizinec s trvalým pobytem. Cizinec, který banku žádá o hypotéku, se setkává s tím, že je po něm vyžadováno rodné číslo. To by ale pro cizince nemělo představovat komplikaci, jelikož rodné číslo je mu přidělováno. O rodné číslo tedy cizinec žádat nemusí, protože ho získává spolu s průkazem o povolení k pobytu.

Přístup bank a jejich požadavky

Přístup jednotlivých bank k cizincům je různý. Téměř každou banku zajímá, z které země cizinec do ČR přichází. Každá banka má nastavené jiné podmínky pro přidělování hypoték. O jaké podmínky nejčastěji může jít?

Každý žadatel, který bude banku žádat o hypotéku, se dříve nebo později setká s termínem LTV (Loan To Value), což v překladu znamená „částka k zapůjčení“. LTV vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti a udává se v procentech. Nejčastěji lidé v bankách žádají hypotéku se 100 % LTV, tedy požadují po bance úvěr, který jim uhradí plnou výši z hodnoty nemovitosti. Většina bank je ochotná cizincům půjčit jen do určité hodnoty LTV, která se nejčastěji pohybuje mezi 70 % až 90 %.

Dalším požadavkem může být minimální předepsaný podíl vlastních zdrojů (LTC). Pokud banka po klientovi požaduje, aby se podílel minimálně 30 % z vlastních zdrojů, znamená to, že se klient má účastnit finančně. Chce-li v takovém případě klient koupit nemovitost, jejíž hodnota je 1 milion Kč a přijde žádat banku o hypotéku na 1 milion Kč, banka mu nepůjčí, protože nesplnil podmínku minimálního předepsaného podílu vlastních zdrojů, což v tomto případě představuje 300 tisíc Kč.

Mezi další podmínky, které si banky stanovují, je původ příjmů cizince. Banku zajímá, odkud cizinec čerpá příjem. Většina bank požaduje, aby finanční příjmy cizince byly z ČR. Hypotéka se navíc lépe získává dvěma žadatelům a složitěji jednotlivcům.

Protože je pro cizince získávání hypotéky velmi často obtížné, doporučujeme, aby se obrátil na zkušeného hypotečního makléře, který žádost o hypotéku vyřeší za něj.

Autor článku: Ing. Marie Nedomová


Dále by Vás mohlo zajímat...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace